Den elektroniske musiker Jonas K.P. er kun 15 men til trods for det, udkommer han snart med sin første EP, der får titlen ’Abyss’. Pladen udgives på Fødselsdagsbarnets Pladeselskab den 5. marts, og den kommer til at indeholde 6 numre, hvoraf et af dem er et remix af Mike Sheridan.
Selvom det er hans første udgivelse selv, har han tidligere været med på ’Sound of Copenhagen Vol. 6’ med nummeret ’Pixel’ og på den danske musikblog Wonders Make Joy’s mixtape ’Vinter Wonders’, hvor han bidrog med nummeret ’FROST’. Han har også tidligere remixet numre for Troels Abrahamsen og andre kunstnere.
Udover udgivelsen af EP’en er han også netop blevet annonceret som opvarmning til nogle af koncerterne på Spleen Uniteds kommende Danmarksturne, der starter her i februar og slutter en gang i april. Spleen United har selv valgt ham samt technokunstneren FCAN til at opvarme for sig, og Jonas K.P. kommer til at spille 5 af koncerterne.
Jonas K.P. har tidligere opvarmet for den elektroniske duo Kenton Slash Demon, og sidste år spillede han i Tivoli til et af deres Pantone arrangementer, der satte fokus på ny elektronisk musik inden aftenens Fredagsrock koncert.
Hør et af numrene fra ’Abyss’ her.

























Comments are closed.